X ETAP CHOTOMÓW

25 sierpnia (sobota)
Chotomów, ul. Bagienna 16
Wyznacz trasę

DO STARTU POZOSTAŁO

CHOMOTÓW
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

CHOTOMÓW - to duża podwarszawska miejscowość, jedna z najstarszych na Mazowszu. Położona w Powiecie Legionowskim, w Gminie Jabłonna, przy linii kolejowej Warszawa – Gdańsk, otoczona Lasami Chotomowskimi i Legionowskimi. Dzisiejszy Chotomów charakteryzuje się dynamicznie rozwijającą się zabudową mieszkaniową, która zwiększyła swój zakres we wszystkich kierunkach, dzięki temu zatarła się granica z sąsiednim Legionowem i stolicą gminy - Jabłonną tworząc „Trójmiasto”. Chotomów ze wszystkich stron otoczony jest lasami z niepowtarzalnymi walorami krajobrazowymi. Lasy Chotomowskie i Legionowskie - płuca Gminy Jabłonna, są wyśmienitym miejscem dla osób poszukujących ciszy i relaksu. Płuca Chotomowa ciągną się aż do Puszczy Kampinoskiej i są obiektem wycieczek grzybiarzy i turystów z Warszawy, spragnionych czystej zieleni i bliskości natury.

Chomotów w Internecie: www.jablonnadlamieszkancow.pl/

Start i meta, sektory startowe i kolarskie miasteczko zostaną usytuowane na trawiastej, zielonej polanie przy ulicy Bagiennej 16 w Chotomowie. Stąd tylko ok. 400m do ściany lasu, w którym rozegra się wyścig. Cała pętla liczy ok. 26km – Mini pokona ją raz, a Max dwukrotnie. Fan wystartuje identycznie, pokona krótki łącznik między 2km a 22km dużej rundy i tak samo jak dorosłe dystanse podąży do mety.

Od startu przez 8km trasa wiedzie głównie szerokimi duktami, gdzie jest wiele możliwości do wyprzedzania. Pierwsza szansa na rozerwanie stawki nadarzy się już na drugim kilometrze – do pokonania niewielki podjazd, a za szczytem krótki, stromy zjazd. Trudniejsze wyzwania czekają na kolarzy między 3-4km, a następnie 5-6km. To dwie sekcje krótkich, ale stromych i zarazem technicznych podjazdów. Każda liczy 3 garby – dodatkowym utrudnieniem jest piasek, który jednakowoż da się ominąć wąską ścieżką po igliwiu. Wybór do oceny zawodnika: podbieg po szerokiej piaskowej łasze czy podjazd wąskim gardłem. Po pokonaniu 7km Chotomowskie Góry mamy już za sobą i trasa nieco się wypłaszcza. Przecinamy szeroką drogę pożarową i kontynuujemy jazdę niebieskim szlakiem aż do 10km. Tutaj kolejny wymagający singiel po igliwiu, a po nim długa, szeroka prosta ulicą Graniczną. Na chwilę wypadamy na kostkę w Janówku Drugim, a po nawrotce kolejny techniczny fragment: zielony szlak przez ruiny dawnego fortu.

Po przecięciu asfaltu (ul. Żwirowa) na 16km kolarze będą mogli skorzystać z bufetu. Chwila nieco spokojniejszej jazdy, ale już od 18km całkowita zmiana charakteru trasy. Od tego momentu dominują wąskie, momentami kręte, techniczne single. Do 24km jedynie od czasu do czasu pokonujemy szersze odcinki, gdzie da się wyprzedzać. Na 23km, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi woj. nr 630 osiągamy najwyższy punkt trasy: 92m npm. Po zjeździe i okrążeniu Leśniczówki Bagno ostatni techniczny fragment rundy prowadzący czerwonym szlakiem rowerowym wzdłuż garbu. Po jego pokonaniu, na 26km następuje rozjazd dystansów: Mini jedzie prosto, gdzie po niespełna kilometrze czeka „kreska”, a Max skręca w lewo na drugie okrążenie.

Trasa interwałowa, w pierwszej połówce bardziej w stronę wytrzymałości, druga część (od Janówka) wymagająca koncentracji i pewnej dozy techniki. Zalecane ogumienie: szerokie opony na niskim ciśnieniu dadzą zdecydowaną przewagę ze względu na dużą ilość miękkiego, chwilami wręcz luźnego podłoża; twardych odcinków niewiele. Bieżnik: wystarczą semi-slicki, sytuacja może ulec zmianie po deszczu – wtedy pojawi się sporo miejsc śliskich, gdzie bieżnik uniwersalny zapewni lepszą przyczepność. Zapraszamy do Chotomowskich Lasów i życzymy połamania szprych!

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

PATRONI MEDIALNI