LEGIONOWO

22 września (niedziela)
Legionowo, ul. Zakopiańska 4, Szkoła Podstawowa nr 1
Wyznacz trasę

Partnerem wydarzenia jest SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

LEGIONOWO
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

LEGIONOWO – miasto zajmujące 1360 ha położonych w północnej części województwa mazowieckiego, znajdujące się 21 km od centrum Warszawy. Legionowo leży na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa) i Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61). Tylko 7 km dzieli miasto od Zalewu Zegrzyńskiego - tradycyjnego miejsca wypoczynku mieszkańców Warszawy i okolic. W strukturze ekonomicznej miasta dominuje przemysł odzieżowy, spożywczy, handel i usługi. Legionowo szczyci się także bogatymi tradycjami rzemieślniczymi.

Legionowo w Internecie: www.legionowo.pl

Legionowo (FAN – 9 km, MINI – 36 km, MAX – 53 km). Start i meta, tak jak przed rokiem, znajdą się przy Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie (ul. Zakopiańska 4). Stąd dosłownie krok do Legionowskiego Lasu, który kończy się dopiero w administracyjnych granicach Warszawy. Cała runda Fan i Mini, jak i całość dystansu Max znajdą się na terenie Lasów Legionowskich.

 

A zatem w drogę. Od startu niespełna kilometr asfaltowymi uliczkami na osiedlu Bukowiec, a później wjazd do lasu i niemal do 6 km w miarę szerokie dukty leśne. Jednakże pierwsza okazja na rozerwanie stawki nadarzy się już na 5 km, gdzie mamy przejazd krętym singlem przez pokaźną wydmę. Przeskok na niebieski szlak, który doprowadzi do opłotków Choszczówki - tam między 7 a 8 km kolejne urozmaicenie, czyli podjazd pod wiadukt nad torami ul. Jeżowskiego (dawna Mehoffera). Po zjeździe chwila wytchnienia na płaskim odcinku do ok. 10 km. Tuż przed rozpoczęciem 11km, szybki ok. 300m techniczny singiel. Następnie trochę urozmaicenia na nieco pofałdowanej drodze leśnej, wzdłuż linii kolejowej, aż do nawrotu przez pokaźne wzniesienie na 15km (szlak XC).

 

Zaraz po dojeździe do „betonki” (16km) zaczyna się kolejna „ambitna” sekcja trasy. Po kilkuset metrach pofalowanego duktu, wjazd na „crossowy” nasyp, króciutki przelot przez „betonkę” i zaraz po tym 3 pokaźne podjazdy wzdłuż linii energetycznych. Tak szybko mija 3km, a dalej jest jeszcze ciekawiej. Kolarski szlak wspina się na słynny już (i dla wielu dobrze znany), momentami bardzo techniczny, mocno interwałowy singiel po pagórkach, niedający zbyt wielu okazji do wyprzedzania. Kończy się dopiero na 24km, skąd trasa prowadzi przez prawie 3km bardziej płasko i jest czas na złapanie drugiego oddechu. Tam właśnie (26km) będzie zlokalizowany pierwszy bufet.

 

Pod koniec 27km nastąpi rozjazd: Max pojedzie w prawo na drugą rundę, a Mini w lewo, w kierunku mety. Kilometr za rozjazdem przejście podziemne na stacji Choszczówka – do pokonania „na przełajowo”. Po przecięciu powrotnym ul. Chlubnej, wspinaczka na garb, po którym wiedzie (przez ok. 2km) sympatyczna ścieżka XC, a po niej finiszowe 3 kilometry. Szybkie i prawie płaskie, ale dla okrasy niewielka „hopka” 2km przed metą i ostatni kilometr do „kreski” krętym, twardym duktem wśród brzóz. Identycznie wygląda końcówka dystansu Max, lecz wcześniej zawodnicy muszą ponownie pokonać od rozjazdu 17-kilometrową, wymagającą rundę przez Bukowiec, Józefów i Choszczówkę. Po powtórnym przejeździe przez legendarny singiel (po 43km) na około 10km przed metą drugi bufet, po nim z nowym zapasem sił finiszowe kilometry w jabłonowskim lesie.

 

Proporcje różnych nawierzchni pozostały praktycznie bez zmian: 90% stanowią ścieżki i dukty leśne, resztę pozostałe, czyli: żwir, trawa, piasek i asfalt. Ogólny charakter trasy interwałowy, czasem dość mocno, ale na legionowskim szlaku znajdziemy też sporo chwil wytchnienia, podjazdy nie są bardzo długie, podłoże dość twarde i sporo frajdy dla zawodników lubujących się w technicznych singlach.

 

Zapraszam do Legionowa, połamania kół!
Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

ŚLAD GPS

PLIK GPX DO POBRANIA

TRASA MINI/MAX

Jest to mapa o charakterze orientacyjnym i możliwe są jej korekty.

PATRONI MEDIALNI