KOLARSKA BITWA W OSSOWIE

KOLARSKA BITWA W OSSOWIE

To była kolarska lekcja historii w Powiecie Wołomińskim. Ponad 500 osób wystartowało w zawodach LOTTO Poland Bike Marathon na Błoniach Ossowskich. Cykl wyścigów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza Wajsa, odwiedził to historyczne miejsce drugi raz. W 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej w Ossowie rozegrała się Bitwa Warszawska, zwana „Cudem nad Wisłą”. Równo 100 lat później „kolarską bitwę” stoczyli amatorzy dwóch kółek z peletonu LOTTO Poland Bike Marathon.

Na Błoniach Ossowskich pojawiły się sportowe gwiazdy sprzed lat. Jednym z uczestników LOTTO Poland Bike Marathon był prekursor MTB w Polsce, olimpijczyk z Atlanty 1996 Sławomir Barul, a najlepszych zawodników dekorowała znakomita koszykarka, olimpijka z Sydney 2000 Katarzyna Dydek.

– To było wspaniałe widowisko i prawdziwe kolarskie święto dla całych rodzin – oceniła Katarzyna Dydek, reprezentująca Starostwo Powiatowe w Wołominie. – Jestem pod olbrzymim wrażeniem i w imieniu Starosty Wołomińskiego gratuluję perfekcyjnie zorganizowanej imprezy.

Dystans MAX (48 km) najszybciej pokonał Bartosz Sobczak (Erde Racing Club), przed Ernestem Kurowskim (Józefów) i Adrianem Kuczyńskim (KK Catena Wyszków). Wśród kobiet wygrała Anna Wołos (Enea KS Energia Kozienice), przed Izabelą Macutkiewicz (NRF Hengst Racing) i Ewą Janowską (Mybike.pl).

Na trasie MINI (28 km) zwyciężył Maciej Petryszyn (UKK Huragan Wołomin), wyprzedzając Adama Wojtkowskiego (KK Catena Wyszków) i Patryka Białka (Kamyk Radzymin MTB Team). W rywalizacji kobiet triumfowała Julita Tomaszewska (Timbud Team), przed Katarzyną Skurą (Jakoobcycles BKK Team) i Barbarą Marcelewicz (Marceli Team).

Uczniowie szkół podstawowych ścigali się na dystansie FAN (9 km). Wśród chłopców wygrał Fryderyk Węgrzyn (V-MAX Mińsk Mazowiecki), przed Jakubem Brutkowskim (UKK Huragan Wołomin) i Ignacym Chachułą (LKK Start Tomaszów Mazowiecki). W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła Julia Gajewska (UKK Huragan Wołomin), przed Patrycją Tabor (Warszawski Klub Kolarski) i Aleksandrą Gajewską (UKK Huragan Wołomin). W Mini Crossie na terenie Kolarskiego Miasteczka jeździły też dzieci w wieku 2-4 i 5-6 lat.

W klasyfikacjach drużynowych – drugi w sezonie dublet KK Catena. Kolarze z Wyszkowa w punktacji OPEN TEAM triumfowali przed NRF Hengst Racing i ANG Spółdzielnia MTB, a w MINI TEAM wygrali przed Timbud Team i Niewiadów Boro. W młodzieżowej klasyfikacji zespołowej FAN TEAM zwyciężył UKK Huragan Wołomin, przed Kamyk Radzymin MTB Team i V-MAX Mińsk Mazowiecki, a w punktacji rodzinnej najlepsi byli Dudkowscy, przed Kado i Skurami.

LOTTO Poland Bike Marathon w Ossowie – pod patronatem honorowym Starosty Wołomińskiego – został zorganizowany przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wołominie i Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Impreza, współfinansowana przez Powiat Wołomiński, odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Kolarski peleton LOTTO Poland Bike Marathon pozostaje na historycznych terenach Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Kolejne emocje już w najbliższą niedzielę 30 sierpnia w Radzyminie. W mieście „Cudu nad Wisłą” pożegnamy wakacje na rowerach. Wystartować może każdy. Zapraszamy!

GALERIA