OSSÓW - POWIAT WOŁOMIŃSKI

21 sierpnia (niedziela)
Ossów, ul. Matarewicza 150 (obok OSP Ossów)
Wyznacz trasę

Partnerem wydarzenia jest SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

POWIAT WOŁOMIŃSKI
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

POWIAT WOŁOMIŃSKI Gdzie znajduje się jedyny na Mazowszu, zabytek klasy „0”? W której kancelarii parafialnej zachowany jest akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida? Czym był „Cud nad Wisłą”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać zwiedzając powiat wołomiński – krainę zadziwiającą różnorodnością krajobrazów i pełną uroku. Wielka równina urozmaicona jest lasami, zagajnikami i wydmami oraz przeorana leniwie płynącymi rzekami. Ziemia ta ozdobiona jest wydmami o fantastycznych kształtach, cienistymi lasami i malowniczymi dolinami wielu rzek, a spośród dzieł człowieka wyróżniają się tu zabytkowe świątynie, pałace i dworki szlacheckie.

Powiat wołomiński tworzy 12 gmin. Miasta Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gminy Radzymin, Tłuszcz i Wołomin to prężne ośrodki miejskie, tworzące swoiste zaplecze dla metropolii warszawskiej. Pozostałe pięć gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne oraz Strachówka to malownicze tereny wiejskie. Położone w dolinach rzek Bug, Liwiec, Czarna i Rządza są doskonałym miejscem do uprawiania agroturystyki, rowerowych wycieczek oraz do weekendowego wypoczynku.

Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 230 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.

Powiat Wołomiński może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, często pięknie wkomponowanymi w malownicze otoczenie. Bogactwem regionu są też duże tereny leśne pełne dzikich zwierząt i ptactwa. Przykładem są lasy gminy Klembów, tworzące rezerwat Dębina – najstarszy i największy rezerwat na terenie Powiatu Wołomińskiego, czy torfowiskowy rezerwat Śliże, w którym występuje wiele chronionych gatunków roślin. Z kolei w rezerwacie Grabicz, obejmującym lasy na terenie Kobyłki, najcenniejszym przyrodniczym elementem są sędziwe drzewa – pomniki przyrody.

Powiat Wołomiński w internecie: www.powiat-wolominski.pl

Ossów (FAN - 10km, MINI - 27km, MAX - 50km). Start i meta oraz kolarskie miasteczko będą usytuowane w Ossowie przy ulicy Matarewicza 150, w sąsiedztwie OSP Ossów – nieopodal terenów, gdzie rozegrała się decydująca potyczka Bitwy Warszawskiej 1920r. Trasa ze względu na specyfikę terenu (poligony wojskowe) oraz warunki pogodowe (brak opadów) poprowadzona głównie drogami pożarowymi. Runda Mini będzie (z małymi korektami) pokrywać się z pętlą zeszłoroczną – tyle, że jej bieg będzie odwrócony. Zatem poprowadzi wokół poligonu najpierw w kierunku Sulejówka i Wesołej, a następnie Rembertowa i Zielonki.

 

Pierwsze 4km drogami szutrowymi, tuż przed Okuniewem rozjazd dystansów: Mini jedzie prosto na południe (w stronę Sulejówka), a Max skręca w lewo na swoją pętlę (w kierunku wschodnim). Od piątego kilometra na obu dystansach urozmaicenia: więcej duktów o nawierzchni piaszczystej, jazda po betonowych płytach, techniczne single, segmenty enduro z koleinami, trawiaste fragmenty oraz kamieniste odcinki wzdłuż torów.

 

Na początek przeprawa po płytach przez rzeczkę Długą, a po 4km od rozjazdu wspinaczka po singlu „enduro”. Po jego pokonaniu chwila spokojnej jazdy, przeskok przez asfalt, ponownie szuter aż do 15km, gdzie czeka kolejny singiel po pagórkach. Nawrotka w kierunku płd., a następnie długie odcinki szutrowe doprowadzą kolarzy pod Zagórze. Stąd wąskimi, technicznymi ścieżkami dojeżdżamy do bunkrów na wzgórzach (23km). Po zaliczeniu nielichego podjazdu i kilku klimatycznych singli, powrotny przeskok przez asfalt i po 3km leśnych duktów osiągamy opłotki Okuniewa. Po przejeździe przez most drogą wojewódzką 637 i kolejnych 3km leśnych dróg, docieramy znów do drogi czołgowej, która łączy się z pętlą Mini (ok. 30km).

 

Jest to jednocześnie 7km krótszego dystansu, gdzie dopiero zaczyna się prawdziwe ściganie. W okolicy Okuniewa (7-8km) przejazd przez pagórki, na 9km droga czołgowa, a kilometr dalej krótka sekcja singli. Między 11 a 12 kilometrem zawodnicy pomkną przepiękną dróżką po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej, który doprowadzi do betonowego podjazdu czołgowego.


Na wysokości Wesołej czekają na kolarzy, wspomniane już wcześniej, kamieniste ścieżki wzdłuż torów bocznicy. Tuż za nimi (15km) przepiękny pejzażowo singiel w sąsiedztwie Bagna Jacka, a po przeskoku przez „betonkę” kolejny, ale tym razem bardzo wymagający fragment po „garbie”.


Na 17km powrót na teren bardziej plaski, co nie znaczy, że monotonny. Od tego punktu przez ponad 5km trasa nieustannie meandruje, zmieniając co rusz rodzaj nawierzchni: piasek, trawa, beton, igliwie a nawet chwilę po bruku.

 

I tak do 22km, gdzie wracamy na szuter, którym (kolejno drogami pożarowymi nr: 44, 45 i 42) uczestnicy pomkną na finiszowy kilometr po grobli między stawami.

 

Trasa (zarówno Mini jak i Max) w większości szybka i twarda, choć znajdą się również odcinki o miękkiej nawierzchni. Dużo zależy od pogody: jeśli w międzyczasie popada, fragmenty piaskowe się zagęszczą, ale jednocześnie mogą się pojawić śliskie odcinki oraz gdzieniegdzie kałuże. Połamania kół!

 

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

PATRONI MEDIALNI