OSSÓW - POWIAT WOŁOMIŃSKI

23 sierpnia (niedziela)
Ossów, ul. Matarewicza 150 (obok OSP Ossów)
Wyznacz trasę

DO STARTU POZOSTAŁO

POWIAT WOŁOMIŃSKI
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

POWIAT WOŁOMIŃSKI Gdzie znajduje się jedyny na Mazowszu, zabytek klasy „0”? W której kancelarii parafialnej zachowany jest akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida? Czym był „Cud nad Wisłą”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać zwiedzając powiat wołomiński – krainę zadziwiającą różnorodnością krajobrazów i pełną uroku. Wielka równina urozmaicona jest lasami, zagajnikami i wydmami oraz przeorana leniwie płynącymi rzekami. Ziemia ta ozdobiona jest wydmami o fantastycznych kształtach, cienistymi lasami i malowniczymi dolinami wielu rzek, a spośród dzieł człowieka wyróżniają się tu zabytkowe świątynie, pałace i dworki szlacheckie.

Powiat wołomiński tworzy 12 gmin. Miasta Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gminy Radzymin, Tłuszcz i Wołomin to prężne ośrodki miejskie, tworzące swoiste zaplecze dla metropolii warszawskiej. Pozostałe pięć gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne oraz Strachówka to malownicze tereny wiejskie. Położone w dolinach rzek Bug, Liwiec, Czarna i Rządza są doskonałym miejscem do uprawiania agroturystyki, rowerowych wycieczek oraz do weekendowego wypoczynku.

Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 230 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.

Powiat Wołomiński może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, często pięknie wkomponowanymi w malownicze otoczenie. Bogactwem regionu są też duże tereny leśne pełne dzikich zwierząt i ptactwa. Przykładem są lasy gminy Klembów, tworzące rezerwat Dębina – najstarszy i największy rezerwat na terenie Powiatu Wołomińskiego, czy torfowiskowy rezerwat Śliże, w którym występuje wiele chronionych gatunków roślin. Z kolei w rezerwacie Grabicz, obejmującym lasy na terenie Kobyłki, najcenniejszym przyrodniczym elementem są sędziwe drzewa – pomniki przyrody.

Powiat Wołomiński w internecie: www.powiat-wolominski.pl

Start i meta oraz kolarskie miasteczko będą usytuowane w Ossowie przy ulicy Matarewicza 150, w sąsiedztwie OSP/Ossów – nieopodal terenów, gdzie rozegrała się decydująca potyczka Bitwy Warszawskiej 1920r. Trasa ze względu na specyfikę terenu (poligony wojskowe) oraz warunki pogodowe (brak opadów) poprowadzona głównie drogami pożarowymi.

 

Runda Mini będzie (z małymi korektami) pokrywać się z pętlą wytyczoną dla wyścigu drużynowego i poprowadzi wokół poligonu – kolejno: w kierunku Zielonki, Rembertowa, następnie Wesołej i Sulejówka, aby tuż przed Okuniewem zawrócić w stronę Ossowa.

 

Pierwsze 4km drogami szutrowymi, od piątego kilometra urozmaicenia: więcej duktów o nawierzchni piaszczystej, jazda po betonowych płytach, trawiaste fragmenty oraz kamieniste odcinki wzdłuż torów - i tak do 16km, gdzie wracamy na szuter. W międzyczasie sekcja singli od 10-12km i droga czołgowa na 14-15km. W okolicy Okuniewa (17-18km) przejazd przez pagórki, a po kolejnych trzech kilometrach drogami pożarowymi (nr 53, 42 i 50) rozjazd dystansów po 21km wspólnego ścigania. Mini pędzi szutrami do mety, a Max skręca w prawo na swoją rundę.

 

Na początek przeprawa po płytach przez rzeczkę Długą, a po 3km od rozjazdu wspinaczka po singlu „enduro”. Po jego pokonaniu chwila spokojnej jazdy, przeskok przez asfalt, ponownie szuter aż do 28km, gdzie czeka kolejny singiel po pagórkach. Nawrotka w kierunku płd., a następnie dlugie odcinki szutrowe doprowadzą kolarzy pod Zagórze. Stąd wąskimi ścieżkami dojeżdżamy do bunkrów na wzgórzach (33km). Powrotny przeskok przez asfalt i po 3km leśnych duktów osiągamy opłotki Okuniewa. Po przejeździe przez most drogą wojewódzką 637 i kolejnych 3km leśnych dróg, docieramy znów do drogi czołgowej, która łączy się z pętlą Mini (ok. 41km).

 

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

PATRONI MEDIALNI