OSSÓW - POWIAT WOŁOMIŃSKI

20 sierpnia (niedziela)
Ossów, ul. Matarewicza 150 (obok OSP Ossów)
Wyznacz trasę

Partnerem wydarzenia jest SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

POWIAT WOŁOMIŃSKI
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

POWIAT WOŁOMIŃSKI Gdzie znajduje się jedyny na Mazowszu, zabytek klasy „0”? W której kancelarii parafialnej zachowany jest akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida? Czym był „Cud nad Wisłą”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać zwiedzając powiat wołomiński – krainę zadziwiającą różnorodnością krajobrazów i pełną uroku. Wielka równina urozmaicona jest lasami, zagajnikami i wydmami oraz przeorana leniwie płynącymi rzekami. Ziemia ta ozdobiona jest wydmami o fantastycznych kształtach, cienistymi lasami i malowniczymi dolinami wielu rzek, a spośród dzieł człowieka wyróżniają się tu zabytkowe świątynie, pałace i dworki szlacheckie.

Powiat wołomiński tworzy 12 gmin. Miasta Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gminy Radzymin, Tłuszcz i Wołomin to prężne ośrodki miejskie, tworzące swoiste zaplecze dla metropolii warszawskiej. Pozostałe pięć gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne oraz Strachówka to malownicze tereny wiejskie. Położone w dolinach rzek Bug, Liwiec, Czarna i Rządza są doskonałym miejscem do uprawiania agroturystyki, rowerowych wycieczek oraz do weekendowego wypoczynku.

Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 230 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.

Powiat Wołomiński może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, często pięknie wkomponowanymi w malownicze otoczenie. Bogactwem regionu są też duże tereny leśne pełne dzikich zwierząt i ptactwa. Przykładem są lasy gminy Klembów, tworzące rezerwat Dębina – najstarszy i największy rezerwat na terenie Powiatu Wołomińskiego, czy torfowiskowy rezerwat Śliże, w którym występuje wiele chronionych gatunków roślin. Z kolei w rezerwacie Grabicz, obejmującym lasy na terenie Kobyłki, najcenniejszym przyrodniczym elementem są sędziwe drzewa – pomniki przyrody.

Powiat Wołomiński w internecie: www.powiat-wolominski.pl

Powiat Wołomiński - Ossów (FAN - 10 km, MINI - 28 km, MAX - 53 km). Start i meta oraz kolarskie miasteczko będą usytuowane w Ossowie przy ulicy Matarewicza 150, obok OSP Ossów – na Błoniach Ossowskich nieopodal terenów, gdzie rozegrała się Bitwa Warszawska 1920 roku.

 

Trasa ze względu na specyfikę terenu (poligony wojskowe) zostanie poprowadzona głównie drogami pożarowymi. Runda Mini będzie pokrywać się z pętlą zeszłoroczną – przewidujemy jedynie drobne korekty. Zatem pojedziemy wokół poligonu: najpierw w kierunku Sulejówka i Wesołej, a następnie Rembertowa i Zielonki.

 

Pierwsze 4 km drogami szutrowymi, tuż przed rzeczką Długą nawrót w kierunku południowym i poczynając od piątego kilometra, zaczną się liczne urozmaicenia: więcej duktów o nawierzchni piaszczystej, jazda po betonowych płytach, techniczne single, segmenty enduro z koleinami, trawiaste fragmenty oraz kamieniste odcinki wzdłuż torów.

 

Po pokonaniu 6 km zaczyna się prawdziwe ściganie w formule mtb. W okolicy Okuniewa (7-8 km) przejazd przez pagórki, na 9 km droga czołgowa, a kilometr dalej krótka sekcja singli. Między 11-12 km przejazd przepiękną dróżką po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej, który doprowadzi do betonowego podjazdu czołgowego (13 km). Na wysokości Wesołej czekają kamieniste ścieżki wzdłuż torów bocznicy. Tuż za nimi (16 km) przepiękny pejzażowo singiel w sąsiedztwie Bagna Jacka, a po przeskoku przez „betonkę” kolejny, ale tym razem bardzo wymagający fragment XC po „garbie”.

 

Na 17 km powrót na teren bardziej płaski, co nie znaczy, że monotonny. Od tego punktu przez ponad 6 km trasa nieustannie meandruje, zmieniając co rusz rodzaj nawierzchni: piasek, trawa, beton, igliwie, a nawet chwilę po bruku czy asfalcie. Ostatnie 3 km przed rozjazdem szerokie dukty na przemian z szutrem, dające wiele możliwości do wyprzedzania czy jazdy „na kole”.

 

Zamknięcie pętli na 27 km, gdzie następuje rozjazd dystansów: Mini jedzie prosto do mety, a Max skręca w prawo na swoją pętlę w stronę Okuniewa (w kierunku wschodnim). Po powtórnym zaliczeniu rundy, uczestnicy pomkną na finiszowy kilometr po grobli między stawami, w ślad za dystansem Mini.

 

Trasa (zarówno Mini jak i Max) w większości szybka i twarda, choć znajdą się również odcinki o miękkiej nawierzchni. Dużo zależy od pogody: jeśli w międzyczasie popada, fragmenty piaskowe się zagęszczą, ale jednocześnie mogą się pojawić śliskie odcinki oraz gdzieniegdzie kałuże. Połamania kół!

 

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

GPS FAN

GPS MINI/MAX

 

Jest to mapa o charakterze orientacyjnym i możliwe są jej korekty.

PATRONI MEDIALNI