XII ETAP - ZĄBKI

13 września (niedziela)
Ząbki, w pobliżu skrzyżowania ulic Szpitalnej i Piotra Skargi
Wyznacz trasę

DO STARTU POZOSTAŁO

ZĄBKI
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

Ząbki leżą w pobliżu Warszawy. Od Zamku Królewskiego do centrum miasta to zaledwie 8 kilometrów. Pierwotną nazwą miejscowości była Wola Ząbkowska, jednak sama osada ma dzieje znacznie dłuższe, sięgające XVI w. Szesnastowieczne źródła podają, że wieś królewska Wola Ząbkowska leżała na piaszczystym i bagnistym gruncie tuż obok Puszczy Słupskiej. Od roku 1580 Wola Ząbkowska zmieniła nazwę na Ząbki. W 1967 r. Ząbki otrzymały prawa miejskie. Dzisiejsze Ząbki to dynamicznie rozwijająca się sieć komunikacyjna, a także z każdym miesiącem powiększająca się społeczność, co stanowi dodatkowy atut dla tych, którzy liczą na pewność i stabilność swoich przyszłych inwestycji. Sąsiedztwo Warszawy oraz trwająca rozbudowa Ząbek stwarzają dla potencjalnych inwestorów ogromne możliwości biznesowe.

Ząbki w Internecie: www.zabki.pl

Start i meta oraz kolarskie miasteczko znajdą się identycznie jak rok temu – w pobliżu skrzyżowania ulic Szpitalnej i Piotra Skargi w Ząbkach. Po starcie skręt w prawo w ul. Szpitalną, a po ok. 600m ponownie w prawo w Drewnicką. Pierwsze 6km (i ten sam odcinek na powrocie) są wspólne z dystansem Fan i w całości przebiegają w lesie na tyłach Nadleśnictwa Drewnica. Po tej swoistej „rozbiegówce” przecinamy ul. Marecką (Zielonka), a następnie przejeżdżamy pod trasą S8. Kolejne 4km to łącznik wokół Jeziora Czarnego, który prowadzi wprost na trasę Cross MTB, gdzie dużymi fragmentami wykorzystamy walory terenu znane z Memoriału Bercika.

 

Po przebyciu prawie 13km od startu następuje rozjazd (Mini w lewo, Max w prawo), a ok. kilometra dalej na zawodników będzie czekał bufet (14km Mini, 32km Max). Krótszy dystans zamyka swoją rundę po kolejnych 4km wracając na południe w kierunku Zieleńca i po powrotnym okrążeniu Jez. Czarnego, wraca tą samą „rozbiegówką” w przeciwnym kierunku. Najpierw szerokimi duktami wzdłuż zielonego szlaku rowerowego, a ostatni kilometr przed finiszem szybkim singlem po igliwiu na tyłach Stacji Uzdatniania Wody „Drewnica”.

 

Dystans Max ok. kilometra po rozjeździe przekracza drogę woj. nr 631, a chwilę później dociera do swojego bufetu w okolicach Leśniczówki Horowa Góra (14km). Wjeżdżamy w rejon Rezerwatu Horowe Bagno i mamy do pokonania niemal 15km mocno zapętloną trasą. Teren jest bardzo zróżnicowany, a trasa chwilami bardzo wymagająca technicznie, jako że długimi odcinkami wykorzystuje szlak Kobyłka XC. Po powrocie na marecką stronę Uroczyska Horowa Góra, Max wraca do mety w ślad za krótszym dystansem.

 

Dobór opon: w tym sezonie dominuje jeden kod – szerokie opony, niskie ciśnienie, bieżnik raczej delikatny. Połamania kół!

 

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

PATRONI MEDIALNI