MEMORIAŁ KRÓLAKA 2024. ŻUBER I PETRYSZYN Z „POMPKAMI KRÓLAKA”

MEMORIAŁ KRÓLAKA 2024. ŻUBER I PETRYSZYN Z „POMPKAMI KRÓLAKA”

To było znów święto kolarskie, tym razem w Święto Pracy. Jubileuszowy 15. Memoriał Stanisława Królaka 2024 w Warszawie, organizowany przez Grzegorza Wajsa, odbył się na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Po charakterystyczne i wyjątkowe trofeum „Pompkę Królaka” sięgnęli Adam Żuber z Warszawy i Maciej Petryszyn z Kobyłki.

– Kolarze stworzyli doskonałe widowiska, pełne emocji – mówi organizator i pomysłodawca Memoriału Stanisława Królaka, były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. – Ta impreza co roku upamiętnia wybitnego kolarza, warszawiaka, pierwszego Polaka, który w 1956 roku wygrał legendarny Wyścig Pokoju.

Wyścigi Główne były rozgrywane na dwóch różnych trasach. Runda terenowa MTB liczyła 4,3 km, a pętla szosowa miała 2,4 km. Obie techniczne i widowiskowe. Kolarze pokonywali je wielokrotnie, za każdym razem przejeżdżając przed Trybuną Główną TWK Służewiec.

Wyścig na rowerach szosowych (48 km) wygrał warszawiak Adam Żuber (Cross Cartel) i pierwszy raz w karierze zdobył „Pompkę Królaka”. Po ataku na ostatnich kilometrach wyprzedził Jakuba Gębkę (Mazowieckie Stowarzyszenie Kolarskie) i Grzegorza Jazurka (Varso Racing Team). Wśród kobiet (36 km) zwyciężyła Magdalena Chmielewska, przed Dominiką Szpilską (obie z Zośka Cycling Team) i Patrycją Kuczyńską (MKS Cyclo Korona Kielce).

Rywalizację na rowerach górskich (30 km) po imponującej ucieczce wygrał Maciej Petryszyn (UKK Huragan Wołomin), który obronił tytuł sprzed roku i „Pompkę Królaka” wywalczył drugi raz z rzędu. Za 20-latkiem z podwarszawskiej Kobyłki finiszowali Hiszpan Gabriel Girau-Tur (Mazowieckie Stowarzyszenie Kolarskie) i Adrian Kuczyński (KK Catena Wyszków). W stawce kobiet (21,5 km) triumfowała Katarzyna Skura, przed Justyną Gettel (obie z MSR & Toyota Grupa Cygan) i Alicją Żurawską (Warszawa).

Memoriał Stanisława Królaka rozpoczął się od Mini Crossu przedszkolaków. Potem w wyścigu FAN (8,5 km) uczniów i uczennic szkół podstawowych zwyciężyli Emil Pawłowski (UKK Huragan Wołomin) i Julia Rychlicka (UKS Kolarz Nadarzyn). Klimatu sprzed lat Memoriałowi Stanisława Królaka dodał wyścig RETRO KRÓLAK, w którym miłośnicy dwóch kółek wystartowali na swoich historycznych rowerach. Tradycyjnie gościem specjalnym imprezy była córka Stanisława Królaka, Ewa Królak-Bończak.

– Dziękuję ekipie Poland Bike, Grzegorzowi Wajsowi i wszystkim kolarzom za to, że pamiętacie o moim ojcu – mówiła Ewa Królak-Bończak. – On kochał kolarstwo, to była jego pasja i wielka miłość.

Kolarski Memoriał Stanisława Królaka 2024 w Warszawie – pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy – został zorganizowany przez Fundację Sport przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Szybką Koleją Miejską w Warszawie, Strażą Miejską w Warszawie, Torem Wyścigów Konnych Służewiec, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Poland Bike. Partnerami imprezy były Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Totalizator Sportowy. Impreza była współfinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy i Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej na www.memorialkrolaka.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

GALERIA