TAK BYŁO! RELACJA Z ZIMOWEGO WAWRA 2024

TAK BYŁO! RELACJA Z ZIMOWEGO WAWRA 2024

To było rekordowe otwarcie kolarskiego roku 2024! Peleton Poland Bike w warszawskim Wawrze finiszował wielokrotnie, ale zimą do tej stołecznej dzielnicy zawitał pierwszy raz w historii. Lepszego debiutu nie można było sobie wymarzyć. Poland Bike Marathon organizowany przez Grzegorza Wajsa pobił swój mocno wyśrubowany „zimowy” rekord frekwencji, ustanowiony jeszcze przed pandemią. Na starcie wyścigów przy Szkole Podstawowej nr 138 w Wawrze stawiło się prawie 450 amatorów na rowerach górskich. Potężny peleton!

– Wawer ma wyjątkowy „kolarski klimat” – mówi organizator imprez Poland Bike Marathon Grzegorz Wajs. – Jesteśmy dumni, że wspólnie z władzami warszawskiej dzielnicy Wawer od wielu lat tworzymy imprezy, które przyciągają do udziału mnóstwo miłośników kolarstwa. Rekordowa „zimowa” frekwencja to doskonały prognostyk przed zbliżającym się nowym sezonem naszego głównego cyklu LOTTO Poland Bike Marathon 2024.

Amatorzy MTB rywalizowali na trzech dystansach w lasach wawerskich, znajdujących się w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. To teren bardzo ceniony od lat przez kolarzy na rowerach górskich, jak na Mazowsze dość pofałdowany, pełen pięknych i zarazem technicznych odcinków m.in. na Wawerskim Szlaku MTB. Gościem specjalnym i zarazem uczestnikiem Zimowego Poland Bike Marathon był świetny kolarz sprzed lat Przemysław Gierczak, obecnie trener reprezentacji Polski w kolarstwie górskim w kategorii młodzieżowej i elita.

– Doskonała impreza – mówił Przemysław Gierczak podczas dekoracji. – Po długiej przerwie z przyjemnością wróciłem do peletonu Poland Bike. Świetna organizacja, atrakcyjna trasa, znakomita frekwencja i wysoki poziom. Ja dziś byłem szósty open na najdłuższym dystansie i pierwszy w swojej kategorii wiekowej. Z uwagą obserwowałem też wyścigi dzieci i młodzieży. Mnóstwo kolarskich talentów!

Na trasie MAX (32 km) wygrał Maciej Petryszyn (UKK Huragan Wołomin), wyprzedzając Kamila Kuszmidra (Płońsk) i Tomasza Zielińskiego (UKK Huragan Wołomin), a wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Paszczyk (PT Mazury Team Ełk), przed Barbarą Marcelewicz (Marceli-Rower.biz) i Tatianą Sokolińską (Warszawa).

Dystans MINI (17 km) najszybciej pokonał Antoni Mrowiński (Kamyk Radzymin MTB Team), przed Oliwierem Skoszkiewiczem (Warszawski Klub Kolarski) i Tomaszem Iwańskim (Rafbike Cycling Team), natomiast w gronie kobiet triumfowała Alicja Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team), przed Anną Rząsowską (RoweryDuda Team) i Aleksandrą Dorsz (Kamyk Radzymin MTB Team).

Uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się na trasie FAN (7 km). Wśród chłopców zwyciężył Mikołaj Krasuski, przed Tadeuszem Michalskim (obaj z UKS Kolarz Nadarzyn) i Jerzym Cirutem (UKK Huragan Wołomin), a w rywalizacji dziewcząt wygrała Laura Staszewska (Warszawski Klub Kolarski), przed Marią Szołuchą (UKS Kolarz Nadarzyn) i Zuzanną Błazucką (CNC Warszawa Blaze Technology). W punktacji drużynowej triumfował Mybike.pl, przed MSR & Toyota Grupa Cygan i KK Catena Wyszków, a w klasyfikacji rodzinnej najlepsi okazali się Błazuccy, przed Komórami i Bucholcami.

– Szykujemy się do LOTTO Poland Bike Marathon 2024, który wystartuje już 6 kwietnia w Serocku i będzie składał się z 16 etapów – mówił Grzegorz Wajs, organizator imprez Poland Bike. – Zimowy Poland Bike Marathon w warszawskim Wawrze, organizowany przy ścisłej współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, był doskonałym sprawdzianem i testem formy przed inauguracją nowego sezonu. A do Wawra wrócimy tradycyjnie na finał LOTTO Poland Bike Marathon w połowie października.

GALERIA