WYSZKÓW

23 czerwca (niedziela)
Wyszków, Plac Gwiaździsty (Rybienko Leśne)
Wyznacz trasę

Partnerem wydarzenia jest SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

WYSZKÓW
INFORMACJE
OPIS TRASY
PROGRAM ZAWODÓW
MAPA TRASY

Wyszków to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wyszków. Położone jest nad Bugiem na skraju Międzyrzecza Łomżyńskiego, na południu Puszczy Białej, 52 km na północny wschód od Warszawy, przy drodze krajowej nr 8 Warszawa-Białystok.


Jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast na Mazowszu. Współczesny Wyszków to miejsce atrakcyjne do zamieszkania, ale też lokowania inwestycji. Dobre położenie, nowoczesna infrastruktura, bezpieczne szlaki komunikacyjne, wysoka jakość życia i otwarci mieszkańcy - wszystko to sprawia, że inwestorzy chętnie stawiają na Wyszków, a w mieście osiedlają się nowi mieszkańcy. Samorząd stale podnosi poziom inwestycji w miejską infrastrukturę. Nieopodal stolicy, ze wszystkimi jej dobrodziejstwami, ale też z dala od jej zgiełku, Wyszków konsekwentnie od lat buduje swoją dobrą markę.


Położenie nad Bugiem i bezpośrednia styczność z leżącą na wysoczyźnie po prawej stronie rzeki, owianą legendami Puszczą Białą oraz równie interesującą lewobrzeżną Puszczą Kamieniecką, stwarza miastu doskonałe warunki dla uprawiania i rozwoju turystyki. Atrakcją jest też możliwość wypoczynku nad przepływającym przez pobliski Kamieńczyk; płytki, z piaszczystym dnem, otoczony plażami łąkami Liwiec. Raj dla najmłodszych.

Wyszków w internecie: www.wyszkow.pl

Wyszków (FAN-8,5km, MINI-33 km, MAX- 50km). Kolarskie Miasteczko ze startem i metą są zlokalizowane w Wyszkowie (Rybienku Leśnym) na tzw. Placu Gwiaździstym przy ulicy Wołowskiego, naprzeciwko Hotelu i Restauracji „Baśniowa" około 400 metrów od Szkoły Podstawowej nr 3. W pobliżu Szkoły zalecamy parkowanie samochodów. Trasa wyścigów w przeważającej części prowadzi szlakami i duktami leśnymi Puszczy Kamienieckiej i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

 

Pierwsze kilometry od startu to najpierw dojazd do przejazdu kolejowego, a po jego przekroczeniu 400m prosta ulicą Skarżyńskiego. Po przecięciu Warszawskiej skręcamy w prawo (na wysokości miejscowości Skuszew) i na dobre znikamy w terenie leśnym. Początkowo to dosyć spokojna jazda dróżkami leśnymi, ale po przecięciu na 6km Gościńca Napoleońskiego stopień trudności nieznacznie wzrasta. Trasa zaczyna meandrować pokonując przy okazji kilka ciekawych „hopek”. Najbardziej wymagające są usytuowane na 15km w okolicy linii energetycznej.

 

Jedziemy jeszcze 2km wzdłuż granicy Parku Krajobrazowego i docieramy do niezwykle malowniczej trasy rowerowej wzdłuż bagna. Po kolejnych dwóch kilometrach mijamy przysiółek Gać, za nim następna sekcja pagórków między 17-19km. Szybki przeskok szeroką szutrówką i dojeżdżamy do Fidestu. Tam na 21km następuje rozjazd dystansów: Mini jedzie na łącznik w kierunku mety, a Max skręca w lewo na swoją rundę, niezwykle zróżnicowaną i miejscami bardzo wymagającą. Na końcu łącznika (22km) jest bufet dla uczestników Mini.

 

Dystans Max zaraz po rozjeździe z asfaltu dociera gruntową dróżką do lasu. Niecały kilometr dalej stromy podjazd wprowadza zawodników na techniczny singiel po nadbagiennych garbach o długości prawie 2km. Po zjeździe na płaski teren, kolejna szutrówka wiedzie uczestników do asfaltu w Trycach. Tam pora na pierwszy bufet Max (26km). Kolejne 2km to okazja żeby powozić się na kole i odpocząć przed kolejnym wyzwaniem, a mianowicie singlami w Mostówce. To najwyższy punkt trasy, gdzie teren wznosi się do niemal 120m npm. Za Mostówką wyścig jeszcze prawie przez 4km będzie zmagał się na przemian z podjazdami i zjazdami (po igliwiu lub nawet mchu) aż do Piskorskich Bagien. Kolejne 3km to znowu gratka dla amatorów „mazowieckich pociągów” – przejazd przez stacje Lucynów i Tumanek, gdzie nastąpi zjazd dystansów, a jednocześnie drugi bufet Max na 38km. Stąd już tylko nieco ponad 2km do powrotu na łącznik w kierunku mety - najpierw Drogą Karpia (40km), a następnie śródleśnym wąskim asfalcikiem.

 

Do mety już niedaleko, ale na zawodników czeka jeszcze „miła” niespodzianka przygotowana przez Łukasza Góralewskiego i jego drużynę – tuż przed Skuszewem odbijemy na liczącą 2km rundkę XC, gdzie na co dzień trenuje KK Catena Wyszków. Potem jeszcze tylko przecięcie DK62, pętla wokół zalewu i powrót ścieżkami pieszo-rowerowymi wzdłuż Bugu. Początkowo drogą gruntową przy plaży, a półtora kilometra przed metą podjazd na wybetonowany wał . Po przejeździe pod mostem kolejowym do kreski pozostaje ok. 900m. Po zjeździe z wału pierwsze 200m wiedzie trawiastą dróżką pośród bagien, a końcówka to najpierw „betonka” ulicą Wołowskiego, a następnie „agrafka” po niewielkim nasypie w bezpośrednim sąsiedztwie sektorów startowych i kolarskiego miasteczka.

 

Dobór opon nie pozostawia wątpliwości: duże fory będą mieć zawodnicy, którzy zdecydują się na szerokie gumy (nawet 2,25”+), bieżnik uniwersalny będzie miał przewagę na trudniejszych fragmentach trasy, ciśnienie w zależności od wagi jeźdźca: od niskiego do średniego. Tradycyjnie połamania szprych i do zobaczenia w Wyszkowie!

 

Marek Gronowski, koordynator tras Poland Bike

GPS MINI

GPS MAX


PLIK GPX MINI DO POBRANIA

PLIK GPX MAX DO POBRANIA


TRASA FAN

Jest to mapa o charakterze orientacyjnym i możliwe są jej korekty.


TRASA MINI

Jest to mapa o charakterze orientacyjnym i możliwe są jej korekty.


TRASA MAX

Jest to mapa o charakterze orientacyjnym i możliwe są jej korekty.

PATRONI MEDIALNI